Area Football Players Receive All-Southwest District Honors

976
Tri-Village Matthew Hopkins & Ansonia Adam Hall Southwest District Coaches of the Year.

The Ohio Prep Sportwriters Association DIII, DVI & DVII All-Southwest District Football Teams

Darke County Area Players selected are mentioned here along with a complete list of DVI & DVII

Greenville senior Brock Short was the only player in the area on the DIII team.  He was 1st team Running Back and ran for 2,118 yards and 24 touchdowns.  He threw 1 TD & caught 2 TDs, had 2 interceptions and 62 tackles.  In his two years at the varsity level, he has ran for 3,745 yards.  He holds school records for rushing yards in a season, career rush yards, points in a season, and points in a career.

Tri-Village junior quarterback Braden Keating was the DVI offensive player of the year.  Keating passed for 1,869 yards and threw 28 touchdowns to lead the Patriots to a 9-1 record regular season records.

Matthew Hopkins of Tri-Village (9-1 regular season) is the Division VI coach of the year.

DVI area players selected 1st team were Tri-Village Braden Keating Quarterback, Reed Wehr Running Back, Tanner Printz Receiver, Dillan Plush and Blake Weyant Offensive Linemen, Austin Rismiller Linebacker, Seth Cook Defensive Lineman and Justin Finkbine Defensive Back.

Arcanum Jacob Rayburn was a 1st Linebacker.

Versailles Joel Gehret Running Back, Titus Gehret and Michael Osborne Receivers, Lucas Stammen Offensive Linemen and Jared Lyons Defensive linemen.


Versailles Michael Osborne 1st Team Receiver (Don Selanders Photo)

DVII Adam Hall was the coach of the year for the (9-1 regular season) Tigers.

DVII area players selected 1st team were Ansonia Exzaviar Moody Running Back, Jason Stover Offensive Linemen, Eyan Hackler Defensive Linemen.

Ansonia Exzaviar Moody 1st Team Running Back (Gaylen Blosser Photo)

Mississinawa Valley Trent Trobridge Defensive Linemen and Anthony Ibarra Linebacker.

Honorable Mention went to Ansonia Ian Schmitmeyer, Keegen Weiss. and Mississinawa Valley Matt Pisano, Dylan Wehrkamp.

The Complete list of DVI & DVII Selections
DIVISION VI
First Team Offense
Backfield: Braden Keating, New Madison Tri-Village, 5-10, 160, jr. QB; Cais Kingsley, West Alexandria Twin Valley South, 5-10, 165, jr., RB; Joel Gehret, Versailles, 5-10, 190, jr., RB; Kendall Luckett, Deer Park, 6-0, 200, sr., RB; Gabe McGill, West Liberty-Salem, 5-9, 165, jr., RB; JJ Miller, Williamsburg, 5-11, 165, jr., QB; Awesom Mitchell, North Lewisburg Triad, 5-11, 185, so., RB; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 195, sr., QB; Reed Wehr, New Madison Tri-Village, 5-7, 170, RB.

Receivers: Alex Ervin, Williamsburg, 6-4, 235, jr.; Titus Gehret, Versailles, 6-0, 205, sr.; Michael Osborne, Versailles, 5-11, 170, jr.; Tanner Printz, New Madison Tri-Village, 6-0, 160, jr.

Linemen: Caleb Coolman, Dayton Christian, 6-3, 305, sr.; Paul Day, West Alexandria Twin Valley South, 6-1, 225, jr.; Wylie Harbour, West Liberty-Salem, 5-9, 250, sr.; Dillan Plush, New Madison Tri-Village, 6-1, 220, sr.; Sean Roberts, New Paris National Trail, 6-0, 255, sr.; Lucas Stammen, Versailles, 5-10, 185, sr.; Michael Warner, North Lewisburg Triad, 5-9, 250, sr.; Blake Weyant, New Madison Tri-Village, 6-1, 345, sr.

Kicker: Graham Sorg, Cincinnati Country Day, 5-11, 170, sr.

First Team Defense
Linemen: Gage McQueen, West Alexandria Twin Valley South, 5-11, 250, sr.; Seth Cook, New Madison Tri-Village, 6-2, 180, sr.; Jared Lyons, Versailles, 6-0, 215, sr.; Austin Sellers, Dayton Christian, 6-1, 175, jr.

Linebackers: Jacob Rayburn, Arcanum, 5-9, 170, sr.; Brayden Koeller, West Alexandria Twin Valley South, 5-10, 170, jr.; Shepard Snell, Cincinnati Country Day, 6-3, 175, jr.; Austin Rismiller, New Madison Tri-Village, 6-3, 210, sr.; Josh Wilcoxon, West Liberty-Salem, 5-9, 185, so.

Secondary: Brandon Anderson, Deer Park, 5-9, 160, sr.; Ben Browning, New Paris National Trail, 5-10, 170, sr.; Cole Bishop, West Alexandria Twin Valley South, 6-0, 170, jr.; Justin Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-5, 190, sr.; Ryan Coyle, Cincinnati Country Day, 5-9, 170, so.; Justin Oliver, Dayton Christian, 5-9, 160, sr.; Jamison Watts, New Paris National Trail, 6-0, 165, jr.

Punters: Drew DeWitt, New Paris National Trail, 6-4, 210, jr.; Eric Allison, West Alexandria Twin Valley South, 6-5, 175, sr.

Offensive player of the year: Braden Keating, New Madison Tri-Village

Defensive player of the year: Brayden Koeller, West Alexandria Twin Valley South

Coach of the year: Matthew Hopkins, New Madison Tri-Village

Honorable Mention: Jasean Denson, Deer Park; Chase Ruebush, New Paris National Trail; Clark McGowen, Deer Park; Christian Cantrell, New Madison Tri-Village; Merrick May, Dayton Christian; Sebastian Deer Park; , Sr., Cameron Gilreath, Deer Park; Dys’Son Wilcox, Dayton Christian; Brody Armor, Deer Park.

DIVISION VII
First Team Offense
Backfield: Daniel Kamara, Springfield Catholic Central, 5-9, 170, jr., RB; Exzaviar Moody, Ansonia, 5-11, 195, sr; Caleb Maurer, Fort Loramie, 6-1, 170, sr., QB; Greg Miller, St. Bernard-Elmwood Place, 6-1, 230 sr., RB; Myles Platfoot, De Graff Riverside, 6-0, 175, jr., QB; Jackson Pyles, Cedarville, 6-0, 170, jr., QB; Colten Vanwinkle, Lewisburg Tri-County North, 6-0, 215, jr., RB.

Receivers: Logan Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 210, sr.; Josh Flora, Cedarville, 6-0, 160, jr.; Jackson Howdyshell, Cedarville, 6-2, 200, jr.; Christian McGee, Fort Loramie, 6-3, 170, sr.

Linemen: Chase Baldwin, Cedarville, 6-0, 265, jr.; Chris’Jen Dickey, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-10, 250, jr.; Ivan Escamilla, Springfield Catholic Central, 6-1, 255, sr., Caleb Finney, South Charleston Southeastern Local, 5-11, 210, sr.; Roger Hoying, Fort Loramie, 6-0, 260, jr.; Kaleb Schindewolf, De Graff Riverside, 6-4, 260, sr., Jason Stover, Ansonia, 5-9, 250, sr.

Kicker: Tyler Young, Springfield Catholic Central, 5-10, 175, sr.

First Team Defense
Linemen: Donald Bailey, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-4, 215, sr.; Damian Bruns, Fort Loramie, 6-6, 215, jr.; Ethan Geiger, Cincinnati Miami Valley Christian Academy, 6-3, 250, sr., Eyan Hackler, Ansonia, 5-7, 210, sr.; Daymeon Pennington, Hamilton New Miami, 6-1, 265, sr.; Trent Trobridge, Union City Mississinawa Valley, 5-9, 170, jr.; Omarion Turnage, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-3, 275, sr.

Linebackers: Nate Boerger, Fort Loramie, 5-11, 190, sr.; Demico Harris, St. Bernard-Elmwood Place, 5-6, 200, so.; Calvin Hoying, Fort Loramie, 6-3, 240, sr.; Anthony Ibarra, Union City Missinawa Valley, 5-11, 210, jr.; Rico Johnson, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-10, 185, jr.; Isaac Raterman, Fort Loramie, 6-4, 200, sr.; Darrien Stapleton, Springfield Catholic Central, 5-11, 180, jr.; CJ Wilt, South Charleston Southeastern Local, 5-10, 175, jr.

Secondary: Simon Godwin, De Graff Riverside, 5-6, 150, sr.; Jaelen Griffin, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-0, 175, so.; Noah Kroger, Cincinnati Miami Valley Christian Academy, 6-1, 150, jr.; Elijah Snow, Cincinnati Miami Valley Christian Academy; 5-8, 165, sr.

Offensive player of the year: Logan Eilerman, Fort Loramie

Defensive player of the year: Calvin Hoying, Fort Loramie

Coach of the year: Adam Hall, Ansonia

Honorable Mention: Hayden Davis, South Charleston Southeastern Local, Logan Flory, Lewisburg Tri-County North; Jackson Miller, Cedarville; Matt Pisano, Union City Mississinawa Valley; Ian Schmitmeyer, Ansonia; Keegen Weiss, Ansonia; Dylan Wehrkamp, Union City Mississinawa Valley.