Ansonia Lady Tigers – 2023 WOAC TRACK CHAMPIONS.

WOAC Girls Track Meet Team & Individual Results

1101
Ansonia Lady Tigers - 2023 WOAC TRACK CHAMPIONS. (Dale Barger photo)

ALL Photos by Dale Barger (please visit Facebook page to view albums for track)

https://www.facebook.com/WOACSPORTS/photos

LEWISBURG – It was a battle between the Ansonia and Tri-Village down to the end for the WOAC Track League Title … but in the end it was Lady Tigers who were able to pull out the victory to claim the 2023 league championship.

Women – Team Rankings – 17 Events Scored
======================================================================
1) Ansonia                     140         2) Tri-Village               118
3) Arcanum                     87         4) Franklin Monroe      61
5) Preble Shawnee         55         6) Dixie                         53
7) National Trail              44         8) Twin Valley So.        32
9) Newton Local             28        10) Bradford                 27
11) Tri-County North          5

Ansonia Girls raise trophy to celebrate winning the 2023 WOAC Track Title. (Dale Barger photo)  
Tri-Village Tori Richards was named the WOAC Runner of the Year.  She ran on the 4×100, 4×200, 4×400 that placed 1st and won the 300M Hurdles.  (Dale Barger photo)
Dixie Serra Brinson was the Field Athlete of the Year winning both the Shot Put & Discus Events in 2023. (Dale Barger photo)

GIRLS TRACK EVENTS FINALS & WINNERS

Girls 4×800 Meter Relay
======================================================================
Finals
1 Ansonia                                            10:52.80%  10
1) Lydia Hahn                      2) Camryn Winner
3) Olivia Creager                  4) Peyton Billenstein
2 Franklin Monroe                                    11:47.58    8
1) Zoe Brookey                     2) Zoe Kellems
3) Avery Hosler                    4) Hallie Aslinger
3 National Trail                                     12:06.76    6
1) Jocelyn Osborne                 2) Makinley Jarrett
3) Judith Denlinger                4) Gretchen Murphy
4 Preble Shawnee                                     12:36.42    5
1) Paige House                     2) Maddie Bourne
3) Bella Adkins                    4) Faith Jessie

Tri-Village Heide Bell is the 100 Meter Hurdles Champion. (Dale Barger photo)

Girls 100 Meter Hurdles
======================================================================
Finals
1 Heidi Bell                   Tri-Village              17.21%  10
2 Cayman Gentry                Dixie                    17.37    8
3 Gabby Leeper                 Ansonia                  17.43    6
4 Valen Burkett                Twin Valley              18.17    5
5 Ollie Mason                  National Tra             18.42    4
6 Mariah Kreusch               Arcanum                  18.60    3
7 Olivia Riggs                 Preble Shawn             18.90    2

Tri-Village Freshman Adalynn Hines wins the 100 Meter Dash.  (Dale Barger photo)

Girls 100 Meter Dash
======================================================================
Finals
1 Adalynn Hines                Tri-Village              13.54   10
2 Avery Helman                 Bradford                 13.75    8
3 Colleen Steinmetz            Ansonia                  13.89    6
4 Presley Cox                  Franklin Mon             13.90    5
5 Amelia Wharton               Twin Valley              14.05    4
6 Caydance Nichols             Franklin Mon             14.08    3
7 Alexa Drees                  Ansonia                  14.13    2
8 Reese Hess                   Newton Local             14.14    1

Girls 4×200 Meter Relay
======================================================================
1 Tri-Village                                         1:53.28%  10
1) Heidi Bell                            2) Adalynn Hines
3) Leana Metzcar                   4) Torie Richards
2 Ansonia                                             1:55.12    8
1) Gabby Leeper                    2) Lauren Warner
3) Alexa Drees                     4) Olivia Schmitmeyer
3 National Trail                                      1:57.36    6
1) Ollie Mason                     2) Gretchen Murphy
3) Hannah Henderson                4) Jaylin Hurd
4 Dixie                                               1:58.59    5
1) Cayman Gentry                   2) Delilah Kelley
3) Rylie Green                     4) Rose Davis
5 Twin Valley So.                                     1:58.83    4
1) Amelia Wharton                  2) Valen Burkett
3) Karsyn Roell                    4) Clara Meyers
6 Franklin Monroe                                     1:59.58    3
1) Andrea Kleismit                 2) Lillie Shellabarger
3) Katie Waller                    4) Caydance Nichols
7 Arcanum                                             2:00.67    2
1) Alexis Swiger                   2) Arianne Garrison
3) Katie Weiss                     4) Kamryn Beisner
8 Preble Shawnee                                      2:02.63    1
1) Peyton Kleinschmidt             2) Sydni Bruner
3) Valerie Whitson                 4) Bree Dalton

Ansonia Lydia Hahn won the 1600 Meters in 5:44.7. (Dale Barger photo)

Girls 1600 Meter Run
======================================================================
1 Lydia Hahn                   Ansonia                5:44.70%  10
2 Brooklyn Miras               Arcanum                5:54.58    8
3 Gentri Deaton                Newton Local           6:14.52    6
4 Bella Adkins                 Preble Shawn           6:24.31    5
5 Emily Flora                  Newton Local           6:26.45    4
6 Judith Denlinger             National Tra           6:29.51    3
7 Hallie Aslinger              Franklin Mon           6:38.04    2
8 Faith Jessie                 Preble Shawn           6:57.66    1

Tri-Village team of Halle Bell, Torie Richards, Heidi Bell & Adalynn Hines wins 4×100 Meter Relay in time of 51.48. (Dale Barger photo)

Girls 4×100 Meter Relay
======================================================================
1 Tri-Village                                           51.48%  10
1) Heidi Bell                      2) Adalynn Hines
3) Torie Richards                  4) Halle Bell
2 Ansonia                                               52.66    8
1) Gabby Leeper                    2) Rose Barga
3) Alexa Drees                     4) Colleen Steinmetz
3 Franklin Monroe                                       54.46    6
1) Andrea Kleismit                 2) Presley Cox
3) Zoe Brookey                     4) Caydance Nichols
4 Newton Local                                          55.11    5
1) Katie Critz                     2) Ava Rapp
3) Charli Smith                    4) Reese Hess
5 Arcanum                                               56.60    4
1) Mariah Kreusch                  2) June Cook
3) Alexis Swiger                   4) Taelen Unger
6 Preble Shawnee                                        57.45    3
1) Ashleigh Mondello-Garrett       2) Alexia Lebsack
3) Peyton Kleinschmidt             4) Bree Dalton
7 Twin Valley So.                                     1:06.48    2
1) Allyssa Summers                 2) Clara Meyers
3) Madison Cole                    4) Tori McRill

Ansonia Rose Barger wins 400 Meters in 1:03.17. (Dale Barger photo)

Girls 400 Meter Dash
======================================================================
Finals
1 Rose Barga                   Ansonia                1:03.17   10
2 Ashleigh Mondello-Garret     Preble Shawn           1:04.42    8
3 Andrea Kleismit              Franklin Mon           1:04.57    6
4 Karsyn Roell                 Twin Valley            1:05.57    5
5 Lauren Warner                Ansonia                1:06.13    4
6 Avery Helman                 Bradford               1:06.93    3
7 Kamryn Beisner               Arcanum                1:07.11    2
8 Leana Metzcar                Tri-Village            1:07.64    1

Torie Richards wins the 300 Meter Hurdles nipping teammate Halle Bell at tape. (Dale Barger photo)

Girls 300 Meter Hurdles
======================================================================
Finals
1 Torie Richards               Tri-Village              46.85%  10
2 Halle Bell                   Tri-Village              47.67    8
3 Gabby Leeper                 Ansonia                  52.41    6
4 Valen Burkett                Twin Valley              52.69    5
5 Ollie Mason                  National Tra             53.35    4
6 Cayman Gentry                Dixie                    54.18    3
7 Rylie Myers                  Tri-County N             58.82    2
8 Rose Barga                   Ansonia                1:01.30    1

Arcanum Grace Psczulkoski ran 2:33.79 to win 800 Meters at WOAC Championships. (Dale Barger photo)

Girls 800 Meter Run
======================================================================
1 Grace Psczulkoski            Arcanum                2:33.79   10
2 Peyton Billenstein           Ansonia                2:38.78    8
3 Zoe Brookey                  Franklin Mon           2:40.65    6
4 Arianne Garrison             Arcanum                2:42.22    5
5 Camryn Winner                Ansonia                2:44.85    4
6 Savanna Siegrist             Tri-Village            2:47.52    3
7 Megan Wood                   Bradford               2:51.92    2
8 Paige House                  Preble Shawn           2:53.74    1

Bradford Avery Herman pulls out the win in the 200 meters with a 27.89. (Dale Barger photo)

Girls 200 Meter Dash
======================================================================Finals

1 Avery Helman                 Bradford                 27.89   10
2 Halle Bell                   Tri-Village              28.30    8
3 Sallie Montgomery            Preble Shawn             28.49    6
4 Colleen Steinmetz            Ansonia                  28.81    5
5 Presley Cox                  Franklin Mon             29.16    4
6 Caydance Nichols             Franklin Mon             29.58    3
7 Valen Burkett                Twin Valley              29.77    2

Arcanum Brooklyn Miras ran away in the 3200 Meters in a time of 12:39.34. (Dale Barger photo)

Girls 3200 Meter Run
======================================================================
1 Brooklyn Miras               Arcanum               12:39.34  10
2 Lydia Hahn                   Ansonia               13:05.03    8
3 Judith Denlinger             National Tra          14:29.10    6
4 Bella Adkins                 Preble Shawn          14:43.92    5
5 Emily Kelly                  Ansonia               15:06.11    4
6 Gabrielle Brown              Arcanum               16:12.63    3
7 Piper Hackney                Franklin Mon          16:29.32    2
8 Regina Rodriguez             Preble Shawn          17:02.83    1

Tri-Village was solid in the relays and won the 4×400 in 4:26.67. (Dale Barger photo)

Girls 4×400 Meter Relay
======================================================================
1 Tri-Village                                         4:26.67   10
1) Torie Richards                  2) Leana Metzcar
3) Savanna Siegrist                4) Halle Bell
2 Arcanum                                             4:29.62    8
1) Kamryn Beisner                  2) Taelen Unger
3) Arianne Garrison                4) Grace Psczulkoski
3 Franklin Monroe                                     4:32.13    6
1) Andrea Kleismit                 2) Hallie Aslinger
3) Presley Cox                     4) Zoe Brookey
4 Ansonia                                             4:40.32    5
1) Lauren Warner                   2) Olivia Creager
3) Camryn Winner                   4) Olivia Schmitmeyer
5 Preble Shawnee                                      4:42.21    4
1) Sydni Bruner                    2) Bree Dalton
3) Ashleigh Mondello-Garrett       4) Sallie Montgomery
6 National Trail                                      4:44.78    3
1) Ollie Mason                     2) Gretchen Murphy
3) Hannah Henderson                4) Taryn Rucci
7 Dixie                                               4:50.13    2
1) Cayman Gentry                   2) Rose Davis
3) Delilah Kelley                  4) Rylie Green
8 Twin Valley So.                                     5:36.21    1
1) Allyssa Summers                 2) Karsyn Roell
3) Madison Cole                    4) Tori McRill

GIRLS FIELD EVENT FINALS

Dixie Sierra Brinson won the disc event throwing 20′ further than 2nd place.  (Dale Barger photo)

Girls Discus Throw
======================================================================
1 Sierra Brinson               Dixie                   126-11%  1  10
2 Loryn Metzcar                Tri-Village             106-02   2   8
3 Mirra Gephart                Dixie                   104-04   1   6
4 Faith Wooten                 Arcanum                  95-11   1   5
5 Abby Krauss                  Franklin Mon             92-06   1   4
6 Natalie Osswald              National Tra             90-07   1   3
7 Kaitlin Schweizer            National Tra             83-03   1   2
8 Clara Meyers                 Twin Valley              82-04   1   1

Ansonia Olivia Schmitmeyer has dominated this year winning the high jump. (Dale Barger photo)

Girls High Jump
======================================================================
1 Olivia Schmitmeyer           Ansonia                4-10.00   10
2 Savanna Siegrist             Tri-Village            4-08.00    8
3 Morgan Hunt                  Tri-Village           J4-08.00    6
4 Lani Hollinger               Arcanum               J4-06.00    5
5 Ava Rapp                     Newton Local          J4-06.00    4
6 Madison Jeffers              Tri-County N          J4-06.00    3
7 Olivia Riggs                 Preble Shawn          J4-04.00    2
8 June Cook                    Arcanum               J4-04.00    1

Preble Shawnee Sallie Montgomery pulled out big win for the Arrows in the Long Jump. (Dale Barger photo)

Preble Shawnee Sallie Montgomery pulled out big win for the Arrows in the Long Jump.

Girls Long Jump
======================================================================
1 Sallie Montgomery            Preble Shawn          15-08.00%  1  10
2 Adalynn Hines                Tri-Village           15-06.75   1   8
3 Olivia Creager               Ansonia               15-06.00   1   6
4 Reese Hess                   Newton Local          15-02.00   2   5
5 Hannah Henderson             National Tra          14-09.00   1   4
6 Amelia Wharton               Twin Valley           14-06.00   1   3
7 Grace Psczulkoski            Arcanum               14-05.00   2   2
8 Lydia Hahn                   Ansonia               14-00.50   2   1

Dixie Sierra Brinson threw the shot 3′ further than TV’s Loryn Metzcar for the win. (Dale Barger photo)

Girls Shot Put
======================================================================
1 Sierra Brinson               Dixie                 41-02.00%  2  10
2 Loryn Metzcar                Tri-Village           38-00.50   2   8
3 Faith Wooten                 Arcanum               33-09.00   2   6
4 Mirra Gephart                Dixie                 32-09.00   1   5
5 Brooklyn Crickmore           Bradford              31-11.00   2   4
6 Libby Fox                    Franklin Mon          29-07.00   2   3
7 Kianna Farmer                Arcanum               29-03.50   2   2
8 Natalie Osswald              National Tra          28-08.50   1   1

Ansonia Colleen Steinmetz set a PR in Pole Vault and won event with a jump of 12’1″.  Her teammate Alexa Drees finished 2nd with a jump a PR of 11′.  (Dale Barger photo)

Ansonia Colleen Steinmetz set a PR in Pole Vault and won event with a jump of 12’1″.  Her teammate Alexa Drees finished 2nd with a jump a PR of 11′.  

Girls Pole Vault
======================================================================
1 Colleen Steinmetz            Ansonia               12-01.00%  10
2 Alexa Drees                  Ansonia               11-00.00    8
3 Mariah Kreusch               Arcanum                8-06.00    6
4 Kamryn Beisner               Arcanum               J8-06.00    5
5 Delilah Kelley               Dixie                  8-00.00    4
6 Adia Leal                    Newton Local           6-06.00    3
7 Hadyn Davies                 National Tra           5-06.00    2
8 Kathryn Hall                 Preble Shawn          J5-06.00    1