2022-2023 ALL-SOUTHWEST OHIO GIRLS BASKETBALL TEAMS

1380
Tri-Village Rylee Sagester was the DIV All-Southwest Ohio Girls Player of the Year. (Dale Barger Photo)

Congratulations to the following WOAC and Darke girls’ basketball players on receiving All-Southwest Ohio Honors.

In Division IV Tri-Village, Rylee Sagester was the Southwest District Player of the Year and coach Brad Gray was the Coach of the Year.

Sagester led Tri-Village to an undefeated 11-0 league championship, was the WOAC Player of the Year, District 9 Player of the Year and averaged 21.7 ppg.  She recently broke the State Girls all-time 3-point goals made in a career.  Currently she has 99 this season and 386 career made triples.

Tri-Village Coach Brad Gray was the DIV All-Southwest Ohio Coach of the Year. (Dale Barger Photo)

Coach Gray led Tri-Village to their 1st ever undefeated regular season, now 26-0 and his team finished #1 in the final AP DIV rankings.  The Lady Patriots will play Thursday night 6:00pm at Vandalia Butler High School in the Regional Semi-Final game taking on Marion Local.

Joining Sagester on the 1st team were teammates Morgan Hunt and Torie Richards.

Senior Tri-Village Trio; Morgan Hunt, Torie Richards and Rylee Sagester All-Southwest Ohio 1st Team. (Dale Barger Photo)

Other WOAC 1st team selections were Tri-County North, Rilee Terry and Mississinawa Valley, Taylee Woodbury.

Mississinawa Valley sophomore guard Taylee Woodbury was 1st Team All-Southwest Ohio. (Dale Barger Photo)

3rd team sections were Mississinawa Valley MacKenzea Townsend, Tri-County North Hannah Webster and Tri-Village Kynnedi Hager.

Honorable Mention went to Ansonia’s, Bailey Schmit and Brenna Schmit, National Trail, Ashlynne Osborne, Newton, Reese Hess, Tri-County North, Bella Cherry and Twin Valley South Jordan Ritchie.

In Division III 1st team selections were Dixie, Sierra Brinson, Preble Shawnee, Liv Thompson and Campbell Jewell.

Sierra Brinson of Dixie was a 1st team All-Southwest Ohio selection. (Dale Barger Photo)

Versailles, Jenna Dirksen was selected 2nd team.

The Lady Tigers have blazed through the tournament knocking off Madeira for a District Title and they will play East Clinton 8pm Wednesday night March 1st at Springfield High School.

Preble Shawnee, Harlee Howard was a 3rd team selection.

Honorable Mention went to Versailles, Taylor Wagner and Allison Schwartz.

In Division II Greenville Skylar Fletcher was Honorable Mention.

Liv Thompson & Campbell Jewell of Preble Shawnee were All-Southwest Ohio DIII 1st team. (Dale Barger Photo)

Below is the full list of all players selected in all divisions.

2022-2023 OPSWA All-Southwest Ohio Basketball teams

All-Southwest Ohio Basketball teams as selected by members of the Ohio Prep Sportswriter’s Association,

Girls – Division III
First Team
Sole Williams, Cincinnati Princeton, 5’8” Sr. G, 20.8 ppg, Kylee Fears, Oxford Talawanda, 6’1” Sr. C 20.8 ppg, 15.8 rpg, Allie Stockton, Sidney 5’9” Sr G 16 ppg, 8 rpg, Bryn Martin, Springboro, 6’0” So G 13.8 ppg,, Carly Prows, Mason, 6’0” Sr F 12.9 ppg 5.2rpg, Madison French, Liberty Township Lakota East, 5’11” Sr, G, 11.5 ppg., Taylor Scohy, Bellbrook, 5’9” Jr G 17.0 ppg, Anna Swisshelm, Cincinnati West Clermont, 6’0” Sr F, 15.2 ppg, Seini Hicks, Cincinnati West Clermont, 6’0” Jr F, 12.6 ppg, 9.7 rpg, Madison Parrish, Mason, 5’11” So G, 13.5 ppg

Player of the Year: Sole Williams, Cincinnati Princeton

Coach of the Year: Jeff Click, Cincinnati West Clermont

Second Team
Alli Robertson, Harrison, 6’1”, So. G, 23.5 ppg, 10.4 rpg, Alley Haas, Miamisburg, 5’8” Jr G, 16.0 ppg, Kendal George, Centerville, 5’9” Sr G 14.1 ppg, Kelley Griffin, Bellbrook, 5’4” Sr, G, 7.0 ppg, 6.3 apg, Serena Baker, Kettering Fairmont, 5’11” Sr F 13 ppg, 8.2 rpg, Mari Gerton, Cincinnati Princeton, 5’8” So G 12.9 ppg.

Third Team
Brooklyn Hall, Huber Hts. Wayne, 6’0” Fr G, 14 ppg, 6.3 rpg, Taylor Farris, Oxford Talawanda, 5’8” Sr. G 16.1 ppg, 4.5 apg, Sami Bardonaro, Vandalia Butler, 5’9” Sr G 14.9 ppg, Anna Grim, Centerville, 5’9” Sr. G 13.6 ppg, Katie Fox, West Chester Lakota West, 5’10” Fr G 14.0 ppg, 5.2 rpg, MacKenzie Givens, Cincinnati Walnut Hills, 5’9” Jr G 13.1 ppg, 6.8 rpg.

Honorable Mention
Madi Barnett, Kings Mills Kings, Tyriana Berry, Cincinnati Withrow, Kailee Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame, Lauryn Brown, Cincinnati Northwest, Alyssa Campbell, Mt. Orab Western Brown, LaDasia Carter, Cincinnati Mt Healthy, Dede Carter, Cincinnati Princeton, Nafeesah Coggins, Cincinnati Withrow, Jordan McComas, Monroe, Erykah Cornett, Cincinnati Oak Hills, Lilah Dalraine, Morrow Little Miami, Josie Early, Loveland, Olivia Fischer, Mt. Orab Western Brown, Emma Fohl, Liberty Township Lakota East, Kali Norton, Cincinnati Princeton, Lamiya Gooden, Cincinnati Western Hills, Layla Hale, Cincinnati West Clermont, Laila Harrison, Cincinnati Mount Notre Dame, Ryle Homan, Trenton Edgewood, Bella Houillon, Morrow Little Miami, Kassidy Ingram, Kings, Myah Keene, Oxford Talawanda, Marissa Le, Cincinnati Ursuline, Lanie Lipps, Hamilton Ross, Sophia Martin, Cincinnati Seton, Braylyn Mattox, Lebanon, Za’Aira Miller, Cincinnati Walnut Hills, Maddie Mueller, Lebanon, Jordan Mueller, Lebanon, Callie Nichols, Cincinnati St. Ursula, Miah O’Toole, Milford, Shelby Piepmeier, Harrison, Carly Prows, Mason, Olivia Raby, Loveland, Abby Rowlings, Kings Mills Kings, Gabby Razzano, Mason, Rachel Reichard, Cincinnati Turpin, Myka Richardson, Fairfield, Kassidy Segrer, Harrison, Keyon’e Sheridan, Cincinnati Sycamore, Savannah Smith, Liberty Township Lakota East, Taylor Stanley, Cincinnati Mount Notre Dame, Violet Shuluga, Milford, Jariah Steele, Cincinnati Colerain, Lucy Thaman, Cincinnati Sycamore, Daniah Trammell, Cincinnati Winton Woods, Amiyah Tull, Mt. Orab Western Brown, Charlotte Pauling, Beavercreek, Lilli Leopard, Beavercreek, Alayna Meyer, Bellbrook, Ashley Frantz, Bellbrook, Olivia Trusty, Bellbrook, Kendall Sherman, Xenia, Aniya Trent, Springboro, Emily Grim, Centerville, Naylana Cosby, Dayton Ponitz, A’Rayiah Mclemore, Dayton Ponitz, Larkyn Vordemark, Sidney, Jordan Scully, Sidney. Darranae Aldridge, Middletown, Persha Edwards, Middletown, Taylor Daniels, Middletown, Thaila Moore, Hamilton, Kaylah Thornton, Kettering Fairmont, Jonilyah Chambers, Huber Hts. Wayne, Morgan Rose, Huber Hts. Wayne, Imani Frazier, Huber Hts. Wayne, Amyannah Tucker, Troy, Brenna Williams, Clayton Northmont, Juliana Gunn, Clayton Northmont, McKeena Weekley, Oxford Talawanda.

Division II
First Team
Peyton Mounce, Urbana, 5’10” So F 18 ppg, 12.7 rpg, Dee Alexander, Cincinnati Purcell-Marian, 6’1” So G 25.9 ppg, 9.9 rpg, Braelyn Even, Hamilton Badin, 5’10” Fr F 15.6 ppg 9.0 rpg, Gabby Martin, Cincinnati Summit Country Day 5’11” Sr F 17.3 ppg, 9.6 rpg, Maddie Moody, Kettering Archbishop Alter, 6’1” G 14.2 ppg, 8.1 rpg Raeven Raye-Redmund Trotwood-Madison, 5’8”, Sr G 25.1 ppg, 8.1 spg, 7 rpg, Zhieyah Rolack, Dayton Meadowdale 5’11” So. F, 23.9 ppg., 14.8 rpg., Lily Shepherd, Eaton 5’9” Sr. G, 17.9 ppg, 4.4 rpg, Gabby Russell, New Carlisle Tecumseh, 5’10” Sr F 16.6 ppg, 10.0 rpg., Abby West, Enon Greenon, 5’11” Sr F, 14.4 ppg, 10.2 rpg

Player of the Year: Dee Alexander, Cincinnati Purcell-Marian

Coach of the Year: Cecilia Grosselin, Dayton Carroll

Second Team
Kiera Healy, Dayton Carroll, 6’0” Fr F 14.9 ppg, 9.5 rpg, Izzy Rotert, Cincinnati Mercy-McAuley 5’10” Sr F 12.9 ppg, 8.6 rpg, Peyton Shafer, Goshen, 5.9” Jr. G 19.2 ppg, Riley Hodson, Germantown Valley View 5’10” Sr F 9.2 ppg, 8.6 rpg, Riley Smith, Kettering Archbishop Alter, 6’2”, Jr W 11.7 ppg, 6.9 rpg, Kyla Irby, Cincinnati Summit Country Day, 5’7” Sr G 15 ppg, Claire Henry, Enon Greenon, 5’8” Sr G, 12.4 ppg, 6.8 rpg

Third Team
Ky’Aira Miller, Cincinnati Purcell-Marian, 5’8” So G 8.7 ppg, 4.1 rpg, Makenzie Chinn, Tipp City Tippecanoe, 5’6” Sr, G, 12.5 ppg, Gracie Cosgrove, Hamilton Badin, 5’8” So G, 12.7 ppg, Olivia Bauman, Eaton 6’0” Sr F, 6.0 ppg., 10.6 rpg., Emma Neff, Dayton Oakwood 5’10” Sr G, 15.3 ppg., 9.0 rpg, Katie Berrey, Waynesville, 5’5” Fr G 13.3 ppg,

Honorable Mention
Lexi Robinson, Bellefontaine, Ellie Reed, Germantown Valley View, Ella Ferguson, Germantown Valley View, Skylar Fletcher, Greenville, Hannah Mayse Kettering Archbishop Alter, Elena Thompson, Kettering Archbishop Alter, Shamaria Dees, Dayton Belmont, Alexa Mader, Tipp City Tippecanoe, Mia Stahler, Benjamin Logan, Katie Murphy, Wilmington, Aidan Eades Clarksville Clinton-Massie, Terrah Adams, Cincinnati Woodward, Brooke Arington, Cincinnati Indian Hill, Caitlin Augspurger, Middletown Bishop Fenwick, Madalyn Mahoney, Middletown Bishop Fenwick, Brock Bittermann, Taylor, Hannah Bowman, Clarksville Clinton-Massie, Elise Cupp, Cincinnati Wyoming, Emme Greely, Waynesville, Kylee Heidemann, Cincinnati Mercy-McAuley, Drew Kantz, Taylor, Caroline Langworthy Cincinnati Indian Hill, Sydney Miller, New Richmond, Willow Montag, Taylor, Jayda Mosley, Cincinnati Purcell Marian, Mia Bienaber, Cincinnati McNicholas, Maggie Stephensen, Waynesville, Lucy Thompson, Batavia, Jordan Wheatley, Cincinnati McNicholas, Ellie Meyer, Dayton Carroll, Keirsten Hall, Springfield Kenton Ridge, Alex Dixon, Urbana, Olivia Orr, Eaton, Alyvia Hegemann, Hamilton Badin, Lauren Grawe, Hamilton Badin, Sarah Riley, Enon Greenon.

Division III
First Team
Sierra Brinson, New Lebanon Dixie, 5’10” Jr F 23.4 ppg, 12.2 rpg, Karley Moore, Tipp City Bethel 5’11”, Sr. G 15.7 ppg, 7.2 rpg, Gracie Barnes, Cincinnati Country Day, 5’9” Sr G 16.3 ppg, Libby Evanshine, East Clinton, 5’10” Sr F 17.3 ppg, 11.9 rpg, Kylie Wells, Middletown Madison, 6’1” Jr F 11.8 ppg, 9.7 rpg, Liv Thompson Camden Preble Shawnee 5’7” Sr G, 16.7 ppg, 2.8 apg, Campbell Jewell, Camden Preble Shawnee 5’6” Sr. G, 13.2 ppg, 5.4 apg, 6.3 spg,  Stephanie Alstaetter, Lewistown Indian Lake, 5’10” Sr F 15.1 ppg, 11.2 rpg, Jenna Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 5’6” So G, 13.9 ppg, 5.2 rpg, Megan Zimmerman, Cincinnati Country Day, 5’8” Jr G 16.1 ppg 7.2 rpg

Player of the Year: Karley Moore, Tipp City Bethel

Coach of the Year: Jared Cline, Cincinnati Madeira, Tommy McGuire, Middletown Madison

Second Team
Alexis Neal, Georgetown, 5’8” Sr., F 12.2 ppg, 11.3 rpg, Abby Yukon, St. Paris Graham, 5’7” Sr. G, 14.9 ppg., 7.4 rpg., Ranlei Freeman, Finneytown, 5’7” Sr G 15.8 ppg, 5.7 rpg, Chaley Wade, West Liberty-Salem 5’10” Jr. P 10.5 ppg, 8.7 rpg, Emma Yeager, Clermont Northeastern, 5’9” Fr F 10.1 ppg, 8.9 rpg, Jenna Dirksen, Versailles, 5’9” Jr G 9.2 ppg, 4.5 rpg.

Third Team
McKayah Musselman, Casstown Miami East, 6’1” Jr C 9.3 ppg, 6.7 rpg, Sammy Welty, Cincinnati Madeira, 6’0” Sr C 13.8 ppg, 7.5 rpg, Ella Campbell, Middletown Madison, 6’1” Sr G 9.5 ppg, 6.2 rpg, Harlee Howard, Camden Preble Shawnee 5’10” Sr. F, 11.7 ppg. 4.8 rpg, Jordan Collom, East Clinton, 5’2” Jr G 7.1 ppg, 4.0 rpg, Breanna Cobb, Anna, 5’6” Jr G 12.1 ppg, 4.5 rpg.

Honorable Mention
Kerrigan Calhoun, Tipp City Bethel, Rhyan Reittinger, Tipp City Bethel, Kami Whiteaker, East Clinton, Maryn Gross, Casstown Miami East, Rachel Jacobs, West Milton Milton-Union, Ava Berberich, West Milton Milton-Union, Taylor Wagner, Versailles, Allison Schwartz, Versailles, Zoe Abroms, Cincinnati Madeira, Ashley Bee, Bethel-Tate, Tiffany Drewry Clermont Northeaster, Ava Dubose, Clark Montessori, Mia Hankerson, Cincinnati Reeading, Mary Hartung, Cincinnati Madeira, Riley Jones, Norwood, Reagan Licata, Cincinnati Seven Hills, Kendal Spreen, Cincinnati Mariemont, Karis Thomas, Clark Montessori, Kaylee Williams, Cincinnati Deer Park, Ali Winchester, Norwood, Mila Zanardo Cincinnati Mariemont, Elizabeth Zimmerman, Cincinnati Country Day, Emily Webb, Middletown Madison.

Division IV
First Team
Rylee Sagester, New Madison Tri-Village 5’6” Sr G 21.7 ppg, 4.2 apg, Morgan Hunt, New Madison Tri-Village 5’10” Sr F 14.4 ppg 6.8 rpg, Torie Richards, New Madison Tri-Village 5’7” Sr G 12.7 ppg, 4.2 spg, Taylee Woodbury, Union City Mississinawa Valley 5’4” So G 15.7 ppg, 5.8 apg, Rilee Terry Lewisburg Tri-County North 6’0” Sr F 12 ppg, 13.7 rpg, Angela Jones, Felicty-Franklin 5’5” Sr G 21.2 ppg, Kinyia Lindsay, Cincinnati St. Bernard -Elmwood Place 5’9” Sr F 15.5 ppg, 8.2 rpg, Ava Turner, Fort Loramie, 5’7” Sr G 11.5 ppg, 4.0 rpg, Cece Borchers, Russia, 5’9” Sr G 12.9 ppg 5 rpg, Kelsey Vollrath, South Charleston Southeastern, 6’0” Sr G, 17.1 ppg, 7.8 rpg.

Player of the Year: Rylee Sagester, New Madison Tri-Village

Coach of the Year: Brad Gray, New Madison Tri-Village

Second Team
Avery Brandewie, Fort Loramie, 5’10” So F 12 ppg 7.8 rpg, Maggie Anderson, Covington, 6’0” So F 14.8 ppg, 4.8 rpg, McKinley Reichert, Jackson Center 5’11, So F 11.9 ppg, 6.3 rpg, Kate Sherman, Russia, 6’1” Sr P 9.2 ppg, 8.5 rpg, Anne Murphy, Fayetteville-Perry, 5’8” Sr G 16.3 pts,7.0 rpg, Kaylin Davis, Cincinnati Christian 5’6” Fr F 10.4 ppg, 10.6 rpg, Jordyn Smoot, Springfield Catholic Central, 5’10” Jr. G, 11.7 ppg., 5.0 rpg.

Third Team
Kynnedi Hager, New Madison Tri-Village, 6’3” Fr. P, 8.5 ppg., Mackenzea Townsend, Union City Mississinawa Valley 6’1” Jr C 9.1 ppg 9.0 rpg, Hannah Webster, Lewisburg Tri-County North 6’0” JR F 10.7 ppg, 7.5 rpg, Molly Mossing, Cedarville 6’0” Jr F 14.8 ppg, 7.9 rpg, Carlie Besecker, Covington, 5’10” Jr F 10.2 ppg 7.9 rpg, Jaylah Smith, Cincinnati Lockland, 5’10” So C 8.5 ppg, 14.1 rpg.

Honorable Mention
Jada Copas, Riverside, Bailey Schmit, Ansonia, Brenna Schmit, Ansonia, Avery Koffer, Covington, Bella Cherry Lewisburg Tri-County North, , Brooklyn Lavy, Troy Christian, Mara O’Leary, Sidney Lehman Catholic, Malanie Maurer, Botkins, Camdyn Paul, Botkins, Delana Pitts, Botkins, Ayden Rodgers, Cedarville, De’Asa Bryant Cincinati College Prep, Savanah Johnson Cincinnati Christian, Lucy Rosen, Miami Valley Christian Academy, Alli Graves, Xenia Legacy Christian, Caroline Kensinger, Xenia Legacy Christian, Audrey Stanley, Xenia Legacy Christian, Jordan Ritchie, West Alexandria Twin Valley South, Ashlynne Osborne, New Paris National Trail, Reese Hess, Pleasant Hill Newton.