WOAC 2023 All Conference Football Teams

2142
Ansonia Adam Hall wins for the 2nd year in a row WOAC Coach of the Year Honors. (Dale Barger Photo)

Several Darke County Football players highlight the WOAC 2023 All-Conference Football Selections.

Ansonia Keegen Weiss was names the WOAC Offensive Player of the Year. (Dale Barger Photo)

1st Team All-Conference Offense

Offense Linemen:  Jared Schmitmeyer, Sr. (Ansonia) – Paul Day, Sr. (Twin Valley South) – Bryce Thompson, Sr. (National Trail) – Peyton Kelch, Jr. (Ansonia) – Garrett Campbell, Sr. (Preble Shawnee) – Seth Jess, Sr. (Tri-Village) – Austin Davis, Sr. (Tri-County North) –
Asher Shives, Jr. (Ansonia)

Quarterbacks: Braden Keating, Sr. (Tri-Village) – Logan Flory, Sr. (Tri-County North)

Running Backs: Keegen Weiss, Sr. (Ansonia) – Reed Wehr, Sr. (Tri-Village) – Colten Vanwinkle, Sr. (Tri-County North) Chase Ruebush, Sr. (National Trail)

Wide Receivers: Isaac Blankenship, Jr. (Preble Shawnee) – Tanner Printz, Sr. (Tri-Village) – Reece Smith, Jr. (Preble Shawnee)

Kicker: Garner Parlett, Jr. (Tri-County North) – Colton Schroeder, So. (Preble Shawnee)

Ansonia Garrett Stammen was selected as the WOAC Defensive Player of the Year. (Dale Barger Photo)

1st Team All-Conference Defense

Defensive Linemen: Ethan Reichert, Sr. (Ansonia) – Jared Schmitmeyer, Sr. (Ansonia) –
Jayden Hollinger, Sr. (Tri-Village) – Garrett Campbell, Sr. (Preble Shawnee) – Peyton Kelch, Jr. (Ansonia)

Linebackers: Garrett Stammen, Sr. (Ansonia) – Brayden Koeller, Sr. (Twin Valley South) – Keegen Weiss, Sr. (Ansonia) – Reed Wehr, Sr. (Tri-Village) – Anthony Ibarra, Sr. (Mississinawa Valley)

Defensive Backs: Landyn Bowman, Sr. (Ansonia) – Jamison Watts, Sr. (National Trail) – Noah Finkbine, So. (Tri-Village) – Cole Bishop, Sr. (Twin Valley South) – Logan Flory, Sr. (Tri-County North) – Reece Smith, Jr. (Preble Shawnee)

Return Specialist: Tanner Printz, Sr. (Tri-Village)

Punter: Jace Thuma, Sr. (Twin Valley South)

2nd Team All-Conference Offense

Offensive Linemen: Kyson Mt. Castle, So. (Tri-County North) – Cyrus Worley, Sr. (Twin Valley South) – Jacob Dawson, Jr. (Tri-County North) – James Baker, Jr. (National Trail)

Quarterback: Brody Morton, So. (Preble Shawnee)

Running Backs: Cais Kingsley, Sr. (Twin Valley South) – Garrett Stammen, Sr. (Ansonia) – Brayden Koeller, Sr. (Twin Valley South)

Wide Receivers: Alex Bess, Jr. (Dixie) – Joey Roberts, Sr. (National Trail)


2nd Team All-Conference Defense

Defensive Line: Paul Brewer, Sr. (Tri-Village) – Conner Mowell, Jr. (Twin Valley South) – Cooper Lee, Sr. (National Trail) – Bobby Roth, Sr. (Mississinawa Valley)

Linebackers: Brody Lynch, Jr. (Preble Shawnee) – Devin Craport, Sr. (Arcanum) – Braden Keating, Sr. (Tri-Village)

Defensive Backs: Lane Lovely, Jr. (Preble Shawnee) – Trevor Hemmerich, Sr. (Ansonia) –
Isaac Blankenship, Jr. (Preble Shawnee) – Joey Roberts, Sr. (National Trail)


Special Mention All-Conference

Nick Burns, Sr. QB (Ansonia), Wyatt Spencer, Sr. DB (Ansonia), Rylan Murray, Sr. DB (Arcanum), Dakota Kendig, Sr. RB (Arcanum), Owen Canan, Jr. QB (Bradford), Trey Schmelzer, Sr. LB (Bradford), Jayden Kincer, So. OL (Dixie), Justin Melton, Jr. RB/DB (Dixie), Leland Kauffman, Jr. DB (Mississinawa), Ty Houser, Fr. OL (Mississinawa), Jamison Watts, Sr. QB (National Trail), Josh Welz, Sr. LB (National Trail), Riley Stevenson, Sr. LB (Preble Shawnee), Kaden Taylor, Jr. WR (Preble Shawnee), Franklin Filbrun, So. LB (Tri-County North), Brayden Dawson, Sr. LB (Tri-County North), Kaeden Lipps, Jr. LB (Tri-Village), Trey Sagester, So. DB (Tri-Village), Brayden Childers, Sr. OLB (Twin Valley South) – Carson Hurst, Jr. OL (Twin Valley South)

Conference Champion: Ansonia (10 – 0)

Coach of the Year: Adam Hall – Ansonia

Offensive Player of the Year: Keegen Weiss – Ansonia

Defensive Player of the Year: Garrett Stammen – Ansonia