National Trail students recognized for studies, FFA, athletics

366

NEW PARIS— The following National Trail students were recognized on Wednesday, Dec. 7 for different achievements in studies, sports and FFA.

Elementary students of the month (October)

K- Cooper Maish
First- Addy Tribby
Second- Bexley Arahood
Third- Roscoe Derr
Fourth- Paisley Patrick
Specials- Treyvn Blevins

Middle School students of the month (November/December)

Fifth-
Jaxxon Gray
Aurora Short-Watson
Violet Couvutsakis
Payten Brewer
Owen Koger
Sixth-
Octavia Dunn
Kaleigh Bishop
Lucy Brewster
Seventh-
Grady Davis
Kira Rutan
Lane Gebhart
Eighth-
Jasymn Collins
Aydin Stover
Corban Manlove
Madi Mann

High school students of the month (October)

Ninth- Pratha Patel
Tenth- Jolie Kubesch
11th- Blake Osswald
12th- Amy Maglio
Staff-Jack Ebersole

High school students of the month (November)

Ninth- Morgan House
Tenth- Gavin Vance
11th- Thelma Weldy
12th- Adam Bechtol
Staff- Mr. Bryant & Mrs. Brown

Fall athletics

Football – All WOAC

1st Team
OL- Sean Roberts
OL- Jayce Bottoms
DL- Phoenix Lewis
DB- Jamison Watts
K- Drew DeWitt
2nd Team
LB – Drew DeWitt
DL – Brendan Simpson
RB – Chase Ruebush
Special Mention
DB – Ben Browning
LB – Jordan Heck
DL – Brodie Strawser
RB – Cayden Clark
OL – Bryce Thompson
WR – Joey Roberts
DB – Chase Ruebush
QB – Burgan Hoffman
WR – Gaje Lesh
RB – Drew DeWitt

Football District Honors

OL – 1st Team – Sean Roberts
DB – 1st Team – Ben Browning
DB – 1st Team – Jamison Watts
P – 1st Team – Drew Dewitt
Special Mention – Chase Ruebush

Football All-State Honors

DB – 2nd Team – Jamison Watts
OL – Honorable Mention – Sean Roberts
DB – Honorable Mention – Ben Browning
P – Honorable Mention – Drew Dewitt

Girls Soccer – All WOAC

Hailey Henderson – 1st Team
Harley Henderson – 1st Team
Taryn Rucci – 2nd Team
Megan Irvin – Special Mention
Hailey Henderson – School Record – Career Goals

Volleyball – All WOAC

Addison Sparks – 1st Team
Kynzie Everman – Special mention
Katelyn Neace – School Record – Most Digs in a Season
Kynzie Everman – School Record – Most Good Sets

Cross Country

Sydney Whalen – 1st Team
Judith Denlinger – 1st Team
Gretchen Murphy – 1st Team

Girls Golf

Ashlynne Osborne – 1st Team
Logan Baker – Special Mention

Boys Golf – All WOAC

Nick Brubaker – 1st Team
Zachary Rutan – 1st Team
Kellen Laird – Special Mention

FFA RECOGNITION

FFA State Livestock Judging Team (18th place):
Skyler Ward
Paige Lee
Hannah lee
Daniel Wade Mann
FFA American Degrees
Alyssa Zdobinski
Kacy Osswald
National Trail/MVCTC FFA earned 3-Star Recognition